Doğu ve Güneydoğu ÜPAK A.Ş Kuruldu

 

Geçtiğimiz aylarda TÜRİB olağan genel kurulunun ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığında gerçekleşen toplantıda, önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek olan (ÜPAK)Ürün Piyasası Aracı Kurumları gündem maddesini oluşturmuştu. Bu kapsamda bölgeler belirlendi ve birlik başkanımızın öncülüğünde ivedilikle çalışmalar başlatıldı.  

İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nde bulunan 23 Ticaret Borsası tarafından Anadolu ÜPAK kuruldu. Ege ve Marmara Bölgeleri Ticaret Borsaları da toplantılarını gerçekleştirdiler.  

Biz de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 15 ticaret borsasının katılımıyla Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK) Toplantısı gerçekleştirdik.

Diyarbakır Ticaret Borsası’nda yapılan toplantıda Adıyaman, Batman, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Iğdır, Kars, Kızıltepe, Malatya, Nizip, Nusaybin ve Van Ticaret Borsası başkanlarımız ile bir araya geldik. Başta ÜPAK A.Ş. yelpazesinde bu şirketlerin vücuda gelmesi için öncülük eden TOBB Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, ev sahibimiz Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanımız Sn. Engin Yeşil’e ve sorumluluk alarak bu girişimde yer alan tüm başkanlarımıza teşekkür ediyorum.

ÜPAK A.Ş., Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ‘ nda işlem yapacaklar için aracılık yapmak amacıyla kurulmuştur.

Tarım müstahsilleri, tüketicileri ve finansmanı ile bir bütün olarak, tarımın gelişimine katkıda bulunmayı misyon edinen ÜPAK’ın vizyonu ise tarım piyasalarına, aracılı sistem ile mudi ve yatırımcı katarak, likit, derin ve finansman sağlanan bir tarım piyasası yaratmak şeklinde özetlenebilir.

"aracılı sistem", tarım piyasalarında fiyat belirsizliğini azaltırken, şirketlerin yatırım planları için gerekli olan finansmanı tarım ürünleri yoluyla sağlayabilecek. Sistem aynı zamanda tarım piyasalarının finansman sorununa çözüm sunacak.

Doğu ve Güneydoğu ÜPAK A.Ş.’nin bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

- SUTB Medya